FC Botosani – Universitatea Craiova 2-2. Oltenii raman fara victorie in ultimele patru etape

Etapa a 18-a din CASA Liga 1 s-a incheiat cu o remiza intre FC Botosani si Universitatea Craiova, dupa ce oaspetii au deschis scorul si moldovenii au intors rezultatul in favoarea lor pana la pauza.

Bosniacul Elvir Koljic a deschis scorul, in minutul 16, cu o executie spectaculoasa de la limita careului de 16 metri dupa o patrundere a lui Andrei Ivan.

Doar trei minute s-au bucurat de avantaj jucatorii pregatiti de Laurentiu Reghecampf.

Herve Kage a restabilit egalitatea cu o reluare din fata portii la pasa oferita de Realdo Fili.

Universitatea Craiova a ratat apoi, in minutul 37, o lovitura de la 11 metri prin Andrei Ivan.

Un penalty usor acordat de centralul Istvan Kovacs la caderea lui Nicusor Bancu in duel cu Dawa.

Portarul Eduard Pap a reusit sa blocheze sutul lui Ivan de la punctul cu var.

Cu trei minute inaintea pauzei Botosani prelua conducerea prin Malcom Edjouma, jucator care a primit in care o pasa cu capul din partea lui Dawa.

Acesta din urma se afla intr-o pozitie afara din joc pe care tusierul de pe respectiva parte n-a semnalizat-o ca atare.

Universitatea Craiova a egalat prin brazilianul Gustavo, in minutul 58, dupa o centrare din stanga.

Pe final de meci ambele echipe au ratat ocazii importante. Mai intai David Lazar, titularul din poarta oaspetilor, a respins peste bara sutul lui Enriko Papa.

Trei minute mai tarziu a venit randul lui Pap sa se remarce la sutul lui Bancu din actiune.

Hervin Ongenda a ratat ultima sansa a meciului, in minutul 90, cand n-a reusit sa profite de un cadou nesperat din partea lui Vladimir Screciu.

Un singur punct a obtinut Universitatea Craiova in ultimele patru etape si titlul se indeparteaza vazand cu ochii de echipa din Banie.

FC Botoşani: Pap – Braun, Racoviţan, Dawa, Ţigănaşu – Papa, Edjouma  (Florescu '89)– Kage (Silva '71), Ongenda, Petkovski  (Sila '11/ Roman '88)– Fili (Dragu '89). Antrenor: Marius Croitoru.

CSU Craiova: Lazar – Bălaşa, Screciu, M. Constantin (Papp '71) – Vătăjelu (Vlădoiu '46), Căpăţînă (Creţu '46), Nistor, Bancu – Gustavo (Vînă '71), Koljic (Markovici '69), Ivan. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Cartonaşe galbene; Edjouma ''7. Ţigănaşu '27, Dawa '70 / Constantin '20, Vătăjelu '44. Căpăţână '45+2, Nistor '52, Koljic '55,

Arbitri: Istvan Kovacs – Ovidiu Artene, Bogdan Gheorghe.