FC Botosani - Universitatea Craiova 1-1. Oltenii calca stramb in lupta pentru titlu

Ultima clasata din playoff a tinut-o in sah pe Universitatea Craiova, una dintre cele trei echipe care lupta pentru titlul actualului sezon de Liga 1.

Albanezul Fili a deschis scorul in minutul 11 dupa o patrundere in careu si un sut in forta la coltul scurt.

Andrei Ivan a adus egalarea pentru formatia din Banie, cu cinci minute inaintea finalului.

Craiova a avut o bara transversala prin Mamut, in minutul 57.

Gazdele au trecut pe langa 2-0 la sutul lui Papa din 66, cand portarul Pigliacelli a avut o interventie de zile mari.

Finalul meciului a gasit cele doua formatii cu un jucator mai putin pe teren. Florescu de la gazde si Balasa de la oaspetii au fost eliminat cu rosu direct dupa o altercatie.

Cele două echipe s-au întâlnit pentru a 19-a oara în principala competiţie internă.

De șase ori s-au impus moldovenii, de opt ori au câştigat oltenii, iar alte cinci meciuri s-au terminat la egalitate.

Ultimul succes obtinut de Botosani dateaza din 26 noiembrie 2018, FC Botoşani - Universitatea Craiova 2-1.

Unicul succes bifat de olteni în deplasare a fost obtinut pe 19 iulie 2020, FC Botoşani - Universitatea Craiova 0-2.

Cea mai recentă întâlnire directă: 6 martie 2021, Universitatea Craiova - FC Botoşani 1-0, gol înscris de Ştefan Baiaram, accidentat la meciul de miercuri.

FC Botoşani: E. Pap – Braun, Chindriş, Şeroni, Ţigănaşu – Florescu, Rodriguez, Papa – Askovski (Al Mawas ’75), D. Croitoru (Roman ’19, Meleke ‘90), Fili (Keyta ’75). Antrenor: Marius Croitoru.

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vătăjelu (Fedele ’69), Bălaşa, M. Constantin, Bancu – Nistor, Mateiu, Cicâldău – Cîmpanu (Vlădoiu ’64), Mamut, Mitran (Camara ‘4, Ivan ‘65). Antrenor: Marinos Ouzounidis.

Cartonaşe galbene: Papa ’21, Chindriş ’33, Roman ’54, Rodriguez ’64, Şeroni ’72, Keyta ‘85 / Cîmpanu ’27, Vătăjelu ’36, Constantin ‘85.

Cartonaşe roşii: Florescu ‘90+3 / Bălaşa ‘90+3.

Arbitri: Radu Petrescu- Mircea Grigoriu, George Neacşu - Bogdan Dumitrache.