FC Botosani si Astra trag cortina peste turul de campionat dupa un meci fara goluri

Echipele FC Botosani si Astra Giurgiu au incheiat la egalitate, scor 0-0, intalnirea directa de luni seara din etapa a 13-a a Ligii 1.

Un meci in care ambele echipe au dominat pe rand si au ratat cate o mare ocazie de gol.

Dupa o prima repriza mai degraba modesta ca exprimare in joc, Astra a iesit mai mult la atac si in minutul 64 Ionita avea sa rateze cea mai mare ocazie a giurgiuvenilor.

Acesta a aparut in sase metri la o centrare a lui Morais si mingea trimisa spre poarta a fost blocata de portarul Iliev, excelent iesit la intampinare.

La faza imediat urmatoare oaspetii au repus din corner si acelasi Ionita a cautat poarta cu un sut din afara careului.

Botosaniul a fost aproape de gol in prelungiri cand, la un corner de pe stanga, Astfei a aparut nemarcat in fata portii si a reluat cu capul pe langa poarta aparata de Lung.

In urma acestui rezultat FC Botosani egaleaza Gaz Metan Medias la puncte si urca pe patru in clasament, cu 20 de puncte. Astra urca de asemenea o pozitie pana pe zece, cu doar 13 puncte, la doua victorii distanta de ultimul loc care asigura prezenta in playoff.