FC Botosani obtine prima victorie in playoff

Echipa pregatita de Marius Croitoru a castigat in deplasare, cu 2-0, in fata celor de la Gaz Metan Medias.

Moldovenii au deschis scorul dupa un sfert de ora prin Marko Dugandzic, atacantul croat evaluat la un milion de euro ajunga la cota opt goluri in tot atatea meciuri disputate.

In minutul 35 Botosaniul isi dubla avantajul dupa o actiune spectaculoasa finalizata de Hamidou Keyta cu sut la coltul lung.

Florescu putea face chiar 3-0 inaintea pauzei.

Imediat dupa reluarea jocului acelasi Florescu i-a pasat ideal lui Dugandzic, insa croatul a ratat de putin lobul de efect.

Pe final de meci gazdele au ratat prin Fofana golul care ar fi putut reaprinde partida.

Gaz Metan Mediaş: Pleşca - Butean, M. Constantin, Popa, De Moura - Fofana, Droppa - Ciocan (Drăghici '59), Chamed (Trif '78), Velisar (Romeo '46/ Roşu '77) - Buş (Fernandes '32). Antrenor: Duşan Uhrin.

FC Botoşani: Pap - Haruţ, Chindriş, Şeroni (Keyta '35 / Ashkovski '72), Ţigănaşu - Papa, Ofosu, Carlone (Ebenhofer '78), Keyta - Dugandzic (Ofosu '15 / Holzmann '90+2). Antrenor: Marius Croitoru.

Cartonaşe galbene: Romeo '49 / Ofosu '37, Dugandzic '48, Ashkovski '82.

Meciul a fost arbitrat de Horaţiu Feşnic.