FC Botosani invinge Juventus si urca pe doi in clasament

Sursă foto: fcbotosani.ro

Etapa a 10-a din Liga 1 Betano a debutat, vineri, cu partida Juventus Bucuresti – FC Botosani, meci castigat de gruparea moldoveana, cu 2-0 (1-0).

Un meci dominat de la un capat la altul de Botosani, echipa mai experimentata si mai atenta la finalizare.

Bus a deschis scorul in prima repriza, minutul 31, cu o lovitura de cap din centrarea lui Ungurusan.

Cu 13 minute inaintea finalului Roman a inchis tabela cu un sut din interiorul careului dupa o faza creata de Morutan.

Cea mai mare ocazie a celor de la Juventus a fost ratata de Mazarache si Tira cu trei minute inaintea finalului. Mazarache a trimis in transversala din afara careului, minge a revenit la Tira, jucator intrat dupa pauza, si acesta a sutat in stalpul din dreapta.

FC Botosani ajunge la 19 puncte dupa zece etape si urca pe locul doi in clasament, in timp ce Juventus ramane lanterna rosie in Liga 1 Betano fara nicio victorie.

Juventus Bucureşti: Stoian - Călinţaru, Wallace, Benga, Fl. Ştefan - Zaharia (Stoenac '90+4), Bărbulescu (Ţîră '62), Mihăescu, Băjenaru - Măzărache, Dzalamidze (Petre '46). Antrenor: Marin Barbu

FC Botoşani: Cobrea - Unguruşan, Burcă, Miron, Muşat - Bordeianu (Rodriguez '68), Tincu - M. Roman, Moruţan, L. Buş (Chitoşcă '85)- D. Popa (Serediuc '54). Antrenor: Costel Enache

Cartonaşe galbene: Mihăescu '83, Măzărache '85 / Serediuc '90+4

Meciul a fost arbitrat de Alexandru Tudor.