FC Botosani incheie sezonul cu o victorie

Sursă foto: FC Botosani Facebook

Echipa FC Botosani a invins-o pe Gaz Metan Medias, cu 4-1, in ultima etapa a sezonului din playoff.

O victorie de palmares pentru echipa lui Marius Croitoru, moldovenii avand deja asigurat locul in preliminariile Europa League prin castigarea Cupei Romaniei de catre FCSB.

De un singur minut au avut nevoie botosenenii pentru a deschide scorul prin Ofosu.

Keyta (23) si Florescu (25) au dus scorul la 3-0, pentru ca Trif sa reduca din diferenta pentru medieseni.

Cu trei minute inaintea finalului Roman a punctat pentru 4-1 stabilind scorul final.

Oaspetii de la Gaz Metan au evoluat cu un jucator mai putin din minutul 72, cand Chamed a fost eliminat.

Cu aceasta ocazie a debutat la FC Botosani David Croitoru, fiul antrenorului Marius Croitoru, dar si un alt pusti de la juniori, Alexandru Caia.

FC Botoşani: Pap – Haruţ, Chindriş, Şeroni, Ţigănaşu – Cîmpanu, Rodriguez – Keyta (Roman '67), Florescu (Babunski '67), Ofosu (Caia '80) – Dugandzic (Patache '86). Antrenor: Marius Croitoru.

Gaz Metan: Popa – Butean, Larie, Nielsen, Velisar – Diakota (Nicula '86), Chamed – Romeo (Dogaru '73), Ciocan (Avram '80), Trif – Cardoso. Antrenor: Dusan Uhrin.

Cartonaşe galbene: Rodriguez '39 / Chamed '37, '72, Romeo '70, Ciocan '74.

Cartonaş roşu: Chamed '72.

Arbitri: Lucian Rusandu - Alexandru Vodă, Adrian Vornicu - Kovacs Szabolcs.