FC Botosani incheie anul pe val. A patra victorie consecutiva in Liga 1

Echipa FC Botosani este de departe revelatia finalului de an in Liga 1, dupa ce echipa pregatita de Cristi Pustai a reusit nu mai putin de patru victorii la rand in campionat.

Moldovenii au spulberat, vineri seara, in prologul etapei a 23-a, ultima din 2016, pe Concordia Chiajna, cu 5-1.

Ngadeu a deschis scorul cu o lovitura de cap in minutul 14, acesta fiind la al treilea meci consecutiv cu gol marcat.

Sapte minute mai tarziu Vasvari a majorat avantajul gazdelor cu un sut superb, pe jos, dintr-o lovitura libera de la mare distanta.

Botosaniul a rezolvat practic ecuatia celor trei puncte in minutul 31, cand Quenten Martinus a marcat pentru 3-0 cu un sut din apropierea portii. Un gol venit dupa ce portarul ilfovean Matache a respins in fata mingea reluata de Ngadeu.

In partea secunda acelasi Quenten Martinus a facut 4-0 in minutul 76, pentru ca Marian Cristescu sa marcheze golul de onoare al Chiajnei cu doua minute inaintea finalului timpului de joc.

Gazdele au mai punctat o data, in prelungiri, prin Petre Ivanovici, acesta trimitand in poarta dupa ce l-a depasit si pe portarul Matache.