FC Botosani - Gaz Metan Medias 2-1. A patra victorie consecutiva a moldovenilor

Echipa lui Marius Croitoru si-a revenit dupa eliminarea suferita in optimile Cupei Romaniei si continua seria pozitiva din campionat.

Moldovenii s-au impus, cu 2-1, in fata celor de la Gaz Metan Medias, luni, intr-un meci din etapa a 23-a.

Keyta a deschis scorul dintr-o lovitura de la 11 metri la cinci minute dupa pauza.

Gaz Metan avea sa egaleze in minutul 68 prin Yuri Matias dupa o centrare din flancul stang.

Dupa doar un minut gazdele au revenit la conducere prin sirianul Al Mawas.

Lansat de Roman, atacantul sirian a marcat al treilea sau gol la Botosani cu un sut la coltul lung.

FC Botoşani: Hankic - Braun, Chindriş, Şeroni, Ţigănaşu - E. Papa, J. Rodriguez, Ongenda (Plămadă '86) - Caia (Roman '10/Toutouh '86), Al Mawas (Fili '86), Keyta. Antrenor: Marius Croitoru.

Gaz Metan: Pleşca - Butean, Yuri, Baco, Velisar - Santos, Alceus (Ze Manuel '74)- Chamed, R. Deaconu (Horşia '85), Valente (Romeo '85) - L. Niţu (Sarr '24). Antrenor: Mihai Teja.

Cartonaşe galbene: Roman '36, Rodriguez '45, Ţigănaşu '57 / Alceus '9, Velisar '48, Sarr '72, Baco '78.

Arbitru: Lucian Rusandu.