FC Botoșani – FCU Craiova 1948 0-0. Penalty ratat de olteni prin Bauza

Echipele FC Botoșani și FCU Craiova 1948 au terminat la egalitate, scor 0-0, sâmbătă, într-un meci din etapa a 5-a în playout-ul de Liga 1.

Argentinianul Juan Bauza a oferit un adevărat festival de ratări. Decarul formației din Bănie a avut un gol anulat, a ratat o lovitură de la 11 metri și a irosit o ocazie singur cu portarul.

În minutul 28, portarul gazdelor Ducan a apărat lovitura de la 11 metri executată de Bauza.

Mijlocașul argentinian a marcat apoi, în minutul 62, dar reușita a fost anulată de VAR după minute bune de analiză.

Bauza a scăpat singur cu portarul în prelungirile partidei, însă Ducan s-a remarcat o dată în plus și astfel meciul de la Botoșani s-a terminat la egalitate.

FCU Craiova 1948 acumulează 28 de puncte și rămâne pe primul loc în clasamentul din playout.

Caseta tehnică

FC Botoșani: Ducan - Petro, Pius, Şeroni, Ţigănaşu – A. Ivanov (Cioiu 84), E. Florescu (Sekou Camara 71), Dican – Dragu (Pinson 46), M. Roman (Junior Tallo 85), Mailat (Golofca 90). Antrenor: Flavius Stoican.

FCU CRAIOVA: Gurău – R. Negru, Duarte, Danny Henriques, Mascarenhas - Asamoah, D. Albu – Baeten (G. Ganea 79), Bauza, Bahassa (Van Durmen 81) – A. Chiţu. Antrenor: Nicolo Napoli.

Cartonaşe galbene: A. Ivanov 26 / Bauza 73

Arbitri: Cătălin Popa - George Florin Neacşu, Romică Bîrdeş.