FC Botosani - Chindia 0-0. Oaspetii au incheiat meciul in inferioritate numerica

Sursă foto: FC Botoșani Facebook

Echipele FC Botosani si Chindia Targoviste au terminat la egalitate, scor 0-0, luni seara, intr-o partida din etapa a 12-a in CASA Liga 1.

Un meci pe care formatia targovisteana l-a incheiat cu un jucator mai putin, dupa ce Suciu a primit al doilea galben, in minutul 73.

Prima faza a meciului a apartinut gazdelor la patrunderea lui Kage, in minutul 22, cand Iacob a intervenit decisiv prin alunecare.

Acelasi Kage a semnat o buna ocazie, cu patru minute inaintea finalului, cand a ratat deschiderea scorului cu capul.

Cabuz s-a remarcat si in minutul 43, cand a retinut capul lui Dawa dupa o faza fixa.

La ultima faza a reprizei inaugurale Ongenda a ratat de putin poarta cu un sut din afara careului.

Partea secunda a debutat cu o faza controversata, cei de la Botosani solicitand penalty la caderea lui Papa in duel cu Suciu.

Aflat la meciul cu numarul 100 in Liga 1, Papa a fost aproape de gol in minutul 48 dupa un corner.

In minutul 63, Chindia a ratat cea mai mare ocazie prin Negut dupa o cursa spectaculoasa de aproape 60 de metri. Finalizarea a fost cu sut pe langa poarta.

Finalul a apartinut gazdelor care s-au aruncat in ofensiva pentru a profita de jucatorul in plus, insa apararea Chindiei a rezistat.

Un punct pe care Emil Sandoi il considera cat o victorie in conditiile date.

"Ar fi fost nemeritat daca reuseam mai mult. Nici ei nu cred ca au avut ocazii foarte clare.

"Cabuz s-a pozitionat bine, a iesit bine pe centrari. A fost inspirat, a stiut sa-si

dirijeze apararea. Este un punct muncit si valoreaza cat trei puncte, in conditiile in care l-am obtinut", a declarat Emil Sandoi dupa meciul de la Botosani.

FC Botoşani: Pap - Braun, Dawa, Racoviţan, Ţigănaşu - Tîrcoveanu (Florescu '59), Papa Şeroni '85), Ongenda (Roman '84) - Kage (Lupeta '72), Petkovski (Santos '59), Sila. Antrenor: Marius Croitoru.

Chindia: Căbuz - Căpuşă, Celea, Iacob, Martac - Neguţ, Dulca, Suciu, Corbu - M. Şerban (Jipa ' 89)- Cherchez. Antrenor: Emil Săndoi.