FC Botoșani câștigă în minutul 90 contra Chindiei

Echipa FC Botoșani a obținut victoria în partida cu Chindia Targoviște, scor 1-0, în prima etapa a playout-ului din Liga 1.

Sebastian Mailat a inventat o fază în minutul 90 după o aruncare de la margine și a strecurat mingea în poartă pentru trei puncte uriașe în economia salvării de la retrogradare.

Anton Petrea, antrenorul Chindiei, a vorbit la final de probleme financiare la echipa târgovișteană.

”Ne-a lipsit golul. Un meci pe care l-am controlat, am jucat destul de bine. Din păcate n-am reușit să scoatem nici măcar un punct.

”În final de joc am primit un gol foarte frumos…Contează orice meci, contează orice punct. Mă deranjează foarte tare că am pierdut. Avem o situație foarte dificilă, foarte grea.

”Vom vedea dacă vom arăta altfel după această pauză competițională”, a declarat Petrea.

Vedeți aici clasamentul din playout actualizat după meciul de la Botoșani.

Caseta tehnică

FC Botoșani: Ducan - Petro, Mutombo, Pius, Ţigănaşu (Mboko 46) - Dican, Zabou (Cioiu 62), E. Florescu (A. Ivanov 61) - A. Dragu (M. Roman 74), J. Tallo (Camara 46), Mailat. Antrenor: Flavius Stoican.

Chindia Târgoviște: Căbuz - Căpuşă, Orozco, Celea, A. Ioniţă (Dumitraşcu 73) – Dulca (Mihaiu 90), Akhmatov (Vorobjovas 46) - Neguţ, Popadiuc (A. Şerban 73), D. Popa (S. Buş 86) – Cooper. Antrenor: Anton Petrea.

Cartonaşe galbene: Pius 22, A. Ivanov 90+4 / Akgmatov 15.

Arbitri: Rareş Vidican  - Ciprian Danşa, Laszlo-Imre Bucsi.