FC Botosani - Astra 1-1. Giurgiuvenii scapa de ultima pozitie

FC Botosani si Astra Giurgiu au remizat, vineri seara, scor 1-1, in prima partida a etapei a 13-a.

Cel putin provizoriu echipa Astra Giurgiu a predat lanterna rosie a campionatului in CASA Liga 1.

Italianul Montini a deschis scorul la zece minute dupa pauza in urma unei lovituri de la coltul terenului.

Gazdele au restabilit egalitatea in minutul 70 prin Keyta dintr-o lovitura de la 11 metri.

La 0-0, in prima repriza, FC Botosani a ratat doua mari ocazii.

Mai intai portarul Lazar a respins in transversala sutul lui Rodriguez de la peste 25 de metri.

Apoi in minutul 30, acelasi Lazar s-a opus golului la suturile lui Keyta si Al Mawas din interiorul careului.

FC Botoşani: Pap - Braun, Haruţ, Chindriş, Holzmann - Florescu, Rodriguez, Ongenda (Camara '82), Tîrcoveanu (Toutouh '67), Al Mawas - Keyta. Antrenor: Marius Croitoru.

Astra Giurgiu: Lazar - Sousa, Dima, Graovac, Radunovic - Merloi, Crepulja, Canadjidja (Wutrich '90+4), Gheorghe (Balaure '73) - Budescu, Stahl (Montini '55).Antrenor: Eugen Neagoe.

Cartonaşe galbene: Keyta '63, Florescu '84 / Sousa '41, Canadjidja '77, Dima '84, Budescu '90+3.

Iulian Calin a arbitrat meciul la centru.