FC Arges - Viitorul 1-0. A treia infrangere la rand pentru echipa dobrogeana

FC Arges a urcat pe locul zece in clasament dupa 1-0 (0-0) pe teren propriu cu Viitorul, vineri seara, in etapa a 23-a din CASA Liga 1.

Trei faze au marcat prima repriza a meciului din Trivale.

In minutul 23 gazdele au avut un gol anulat pentru offside la reluarea lui Palic.

O faza precedata de iesirea gresita pe centrare a lui Cojocaru, portarul celor de la Viitorul scapand mingea din maini.

Viitorul a ratat deschiderea scorului prin noul venit Jo Santos in minutul 35.

Acesta a reluat peste poarta din interiorul careului mic usor lateral stanga.

Trei minute mai tarziu a venit si replica gazdelor prin sutul lui Palic de la distanta blocat de Cojocaru.

FC Arges a marcat unicul gol al meciului in minutul 72 prin Grigore Turda dupa o centrare a lui Antun Palic din corner.

Viitorul a ratat cea mai mare ocazie in prelungirile partidei prin letonul Shabala. Acesta l-a intins pe Greab cu o lovitura de cap la centrarea lui Matan din flancul stang.

Interventie de zile mari a portarului gazdelor care o duce pe FC Arges la 26 de puncte in clasament si pozitia a 10-a.

Viitorul ajunge la opt meciuri fara victorie si inregistreaza a treia infrangere consecutiva.

FC Argeş: Greab – De Jonghe, Turda, Maric, Muşat – Meza Colli, I. Şerban – Barbu (De Lucas ’65), Palic, Dumitru (Grecu ‘90+3)– Malele (Ndiaye ’73).

Viitorul: Cojocaru – Benzar (Dussaut ’46), Mladen, Dobrosavlevici, Boboc – Matei (Andronache ’83), Artean, Ciobanu – Grădinaru (Măţan ’83), Ganea (Sabala ‘780, Jo Santos.

Cartonaş galben: Melele ’54 /-

Meciul a fost arbitrat de Sebastian Coltescu.