FC Arges - Poli Iasi 2-1. Dubla reusita de Malele

Cephas Malele a marcat cele doua goluri ale echipei FC Arges in victoria obtinuta, luni, pe teren propriu in fata lanternei rosii Poli Iasi.

Malele a deschis scorul in minutul 7 dintr-o lovitura de la 11 metri acordata la faultul lui Frasinescu asupra lui Meza Colli.

La doua minute dupa reluare acelasi Malele a punctat pentru 2-0 dupa o minge pierduta de Baxevanos la centrul terenului.

Palic a recuperat si i-a pasat decisiv lui Malele care, scapat singur cu portarul Branescu, a punctat pentru 2-0.

Poli Iasi a redus din diferenta in minutul 88 prin Duranovic, dar a fost prea tarziu pentru a mai intoarce soarta celor trei puncte.

FC Argeş:  Greab – Tofan, Marici, Turda, Muşat – Meza Colli, I. Şerban – Drăghici (Grecu '58), Palici, C. Dumitru – Malele (Ndiaye '74). Antrenor Andrei Prepeliţă;

Poli Iaşi: Brănescu – Onea, Frăsinescu (De Iriondo '46), Baxevanos (F. Cristea '78), Buşu – R. Popa, Gaitan (Vega '46), Flores (Acosta '46) - A. Stan, Duranovici, Calcan. Antrenor Marian Rada.

Cartonaşe galbene: Malele '25, Drăghici '43 / Flores '13, Calcan '45+2, Acosta '53, Duranovici '77, F. Cristea '86;

Arbitru: Lucian Rusandu.

In tur cele doua echipe au terminat la egalitate, scor 1-1, goluri Andrei Cristea si Cephas Malele.

Moldovenii raman cu cea mai slaba aparare din campionat, cu 54 de goluri primite in 26 de etape.

Poli Iasi n-a mai castigat in campionat din 20 decembrie 2020, cand s-au impus in deplasare cu Hermannstadt, scor 1-0.

Au urmat doua remize si opt infrangeri.

FC Arges venea dupa 0-5 in deplasare cu CFR Cluj, infrangere venita dupa o serie de 11 partide fara infrangere, timp in care pitestenii obtinusera cinci victorii si sase remize.