FC Arges obtine prima victorie in deplasare

Formatia pregatita de Mihai Ianovschi a dat lovitura in prelungiri si a plecat cu toate punctele de la Botosani.

Unicul gol al meciului disputat in etapa a 16-a din CASA Liga 1 a fost marcat de catre Deslandes in minutul 90+2.

A fost o centrare din dreapta si Deslandes a reluat in poarta din sase metri.

FC Arges nu obtinuse nicio victorie pe teren strain in actuala editie de campionat pana la meciul de la Botosani.

Pitestenii aveau doar trei remize in cele sapte meciuri din deplasare.

Pentru FC Botosani este al optulea meci fara victorie pe teren propriu in campionat.

Din 30 august 2020, cand se impuneau in fata rivalei Poli Iasi cu 4-0, FC Botosani n-a mai castigat acasa.

FC Arges nu scapa de ultimul loc in clasament, dar se apropie la un punct de urmatoarea clasata, Poli Iasi.

Botosaniul ramane pe locul zece.

FC Botoşani: Hankici – Braun (Patache ’46), Haruţ, Chindriş, Holzmann (Ţigănaşu ’46) – Florescu (Papa ’57), J. Rodriguez, Ongenda – Al Mawas, Toutouh (Fernandez ’46), Târcoveanu (Roman ’75). Antrenor: Marius Croitoru

FC Argeş: Greab – Tofan, Maric, Deslandes, Muşat – Meza Colli, I. Şerban – Drăghici, Maes (Honciu ’89), C. Dumitru (Năstăsie ’78) – Mediop (Leca ’90). Antrenor: Mihai Ianovschi

Cartonaşe galbene: Chindriş ’37, Florescu ’48, Ongenda ’77, Roman ’86, Rodriguez ‘90+1 / Drăghici ’19, Muşat ’71, Greab ’88, Năstăsie ‘90

Arbitri: Florin Mihai Marcu – Mircea Orbuleţ, Ionel Valentin Dumitru – Florin Andrei.