FC Arges obtine in premiera calificarea in playoff

Pentru FC Arges nu exista decat varianta victoriei in meciul direct cu FC Botosani din deplasare, partida in care cele doua formatii si-au disputat ultimul loc disponibil in playoff. Pitestenii au revenit de la 0-1 si au castigat, cu 2-1, dupa o revenire de senzatie pe final de meci.

FC Botosani a deschis scorul prin Mihai Roman II, in minutul 52, cu o deviere norocoasa in sase metri la centrarea lui Jaja.

Un gol venit la cinci minute dupa prima ocazie importanta a meciului ratata de Alin Seroni dupa o centrare din lovitura libera.

FC Arges a restabilit egalitatea prin Alin Dobrosavlevici cu o lovitura de cap in minutul 71.

Cu noua minute inaintea finalului pitestenii au dat lovitura prin Said. Acesta a impins in poarta o minge respinsa in fata de portarul Eduard Pap la sutul lui Iasmin Latovlevici.

FC Arges acumuleaza dupa acest succes 48 de puncte si urca pe locul cinci in clasament, in timp ce FC Botosani coboara pe locul sapte, ramanand la cota 46 de puncte.

FC Botoşani: Pap – Braun, Dawa, Şeroni, Ţigănaşu – Haruţ (Santos '84), Dican, Papa (Tîrcoveanu '84)– Souza, Roman II, Mailat (Lupeta '76). Antrenor: Marius Croitoru.

FC Argeş: Greab - Tofan, Turda, Dobrosavlevici, Latovlevici - Meza Colli, Raynov  (Said '64)- Isfan (Dumitru '64), I. Şerban (Miguel '87), Cr. Tănase (Dumitraşcu '87) - George Ganea (Boldor '87). Antrenor: Andrei Prepeliţă.

Cartonaşe galbene: Dawa '32, Haruţ '36, Papa '41, Braun '90 / Turda '46, Tofan '67, Dumitraşcu '90+1, Dobrosavlevici '90+3.

Arbitri: Radu Petrescu – Radu Adrian Ghinguleac, Mihai Marius Marica – Iulian Dima.