FC Argeș obține a doua victorie consecutivă în playout

Echipa FC Argeș a câștigat, sâmbătă, derby-ul județean cu CS Mioveni, scor 2-0, în etapa a 6-a din playout, în Liga 1.

Piteștenii au deschis scorul la Mioveni încă din minutul 7 prin reușita lui Calcan.

Până la pauză cei de la FC Argeș au mai avut două mingi trimise în bară, prin Koumbemba și Facundo Rizzi.

Revenit după două etape de suspendare, Garita a majorat avantajul alb-violeților în minutul 66.

CS Mioveni a marcat prin Liviu Antal, însă golul acestuia a fost anulat de VAR pentru un offside.

FC Argeș părăsește penultimul loc în clasamentul din playout după a doua victorie consecutivă.

CS Mioveni rămâne lanternă roșie fără gol marcat și aproape sigur retrogradată direct în Liga 2 la finalul sezonului.

Caseta tehnică

CS Mioveni: V. Sima – Rădescu, I. Balaur (Marquinhos Pedroso 22), Panait, Garutti, Şerbănică – V. Pop (B. Rusu 78), Căprescu (D. Toma 78), Guţea (Militaru) – Coşereanu, Buziuc (Antal 62). Antrenor: Vlad Ţăran;

FC ARGEŞ: Straton – Tofan (Jakolis 14), Zebic, Turda, Rizzi - Meza Colli – G. Creţu (Y. Pîrvu 61), Biri, I. Şerban (Jobello 61), Calcan (Dobrosavlevici 85) – Koubemba (Garita 46). Antrenor: Bogdan Argeş Vintilă.

Cartonaşe galbene: Zebic 32

Arbitri: Sebastian Colţescu - Mihai Marius Marica, Adrian Vornicu - Sorin Vădana.