FC Arges - Gaz Metan 1-1. Pitestenii predau lanterna rosie

Echipele FC Arges si Gaz Metan Medias au terminat la egalitate, scor 1-1 (1-0), in etapa a 17-a din CASA Liga 1.

Doua goluri marcate cu capul la aceeasi poarta din actiuni plecate din flancul drept.

Alexander Maes a deschis scorul pentru FC Arges in minutul 8 cu o lovitura de cap din sase metri la centrarea lui Tofan.

Gaz Metan a egalat in partea secunda, minutul 64, prin autogolul lui Ionut Serban la o centrare din lovitura libera.

La 0-0 cei de la FC Arges au ratat o mare ocazie prin Serban, al carui sut a fost respins de brazilianul Yuri de pe linia portii.

Finalul meciului a fost dominat de oaspeti, echipa lui Jorge Costa ratand victoria in minutul 85 prin cehul Baco. Reluarea acestuia a fost respinsa cu o mana de portarul Greab.

FC Arges acumuleaza 15 puncte si preda lanterna rosie in clasament celor de la Poli Iasi.

Gaz Metan trece de Dinamo si ajunge pe locul opt.

FC Argeş: Greab - Tofan, Marici, Deslandes, Muşat - Meza Colli, Şerban - Drăghici, Maes (Năstăsie ’73), C. Dumitru – Ndiaye (Palic ’73). Antrenor Mihai Ianovshi;

Gaz Metan: Pleşca - Butean, Baco, Yuri, Trif – Pambou (Alceus ’46), Francisco Junior – Valente (Chamed ’73), R. Deaconu (Sambu ’88), Ciocan (Ze Manuel '12) - L. Niţu (Costea ’46). Antrenor Jorge Costa (nu a stat pe bancă, fiind bolnav).

Cartonaşe galbene: Deslandes ’85, Dumitru ‘90+3 / Yuri ‘78.

Arbitri: Horia Mladinovici - Marius Badea, Alexandru Filip - Sorin Costreie.