FC Argeș ajunge la 16 meciuri fără victorie în Liga 1

Criza de rezultate se adâncește la formația din Trivale, după ce FC Argeș a fost învinsă pe teren propriu, duminică, de FC Voluntari, cu 2-0, în etapa a 2-a din playout.

Ilfovenii au rezolvat meciul încă din prima repriză, când au punctat islandezul Sigurjonsson (min.9) și slovacul Nemec (min.17).

Oaspeții arenei ”Nicolae Dobrin” din Pitești au ratat și o lovitură de la 11 metri prin moldoveanul Rață, cu un sfert de oră înaintea finalului partidei.

FC Argeș n-a mai câștigat în campionat de 16 meciuri și a pierdut ultimele trei meciuri.

Piteștenii rămân pe loc direct retrogradabil în clasamentul din playout.

De cealaltă parte, FC Voluntari ajunge la șase meciuri fără înfrângere.

Caseta tehnică

FC Argeș: Micle – Tofan, Turda, Doborsavlevici, Jakolis – Njike (Șerban 46), Mimito Biai (Meza Colli 46), Calcan (Bertrand (81) – Koubemba (Tircoveanu 61), Garita, Jobello (Oprescu 61). Antrenor: Bogdan Vintilă.

FC Voluntai: Popa – Ricardinho, Matricardi, Armaș, Aliji – Marcelo Lopes (Paz 85), Rață (Răduț 81), Meleke, Sigurjonsson (Helder Tavares 59), Damașcan (Dumiter 58) – Nemec (Costin 58).

Cartonașe galbene: Micle 74, Bertrand 90+3 / Matricardi 22, Popa 90+1

Arbitri: Florin Andrei – Sebastian Gheorghe, Adrian Popescu.