Farul – Universitatea Craiova 1-0. Inspiratia lui Hagi a facut diferenta

Universitatea Craiova s-a jucat cu ocaziile in prima repriza a meciului de la Ovidiu, insa cele trei puncte au intrat in contul Farului, echipa care a fost resuscitata la pauza de Gheorghe Hagi.

Formatia lui Laurentiu Reghecampf a dominat categoric prima parte a meciului de la Ovidiu.

O prima repriza in care oltenii au ratat trei mari ocazii si in care jucatorii lui Gheorghe Hagi n-au tras nici macar un sut spre poarta.

Prima ocazie a aparut in minutul 12 la reluarea de cap a lui Markovic putin peste poarta dupa un corner.

Aioani s-a opus golului la patrunderea aceluias Markovic din minutul 23.

In finalul reprizei am asistat la un nou duel intre portarul Aioani si atacantul oaspetilor, Markovic fiind din nou blocat la finalizare.

Farul a inceput ofensiv partea secunda, semn ca la pauza a fost furtuna in vestiarul “marinarilor”.

Pitu a trimis aproape de poarta din unghi lateral dreapta, tragand un prim semnal de alarma la poarta Craiovei.

Gheorghe Hagi a dat lovitura prin schimbarile facute, doi dintre jucatorii introdusi in partea secunda contribuind la golul de 1-0.

Ely Fernandes a patruns pe dreapta in careu si a centrat pe bara a doua pentru aparitia lui Adrian Petre.

Trei puncte mari obtinute de Farul care ajunge urca pozitii importante in clasament.

Universitatea Craiova rateaza sansa revenirii chiar si provizoriu pe locul secund dupa aceasta infrangere. Prima pentru echipa lui Reghecampf dupa o serie de cinci victorii consecutive in Liga 1.

Farul: Aioani – De Nooijer, Ghita, Larie, Dussaut – Ganea (Ely Fernandes 70’), Artean, Purece (Grameni 66’) – Pitu (Boboc 66’), Betancor (Ad.Petre 76’), Ciobanu (Radaslavescu 76’).

Univ.Craiova: Pigliacelli – Capatana, Gaman, Screciu, Bancu – Balasa (Cretu 66’), Nistor (Ivanov 79’) – Gustavo (Cimpanu 59’), Houri (Bairam 79’), Ivan – Markovic (Koljic 59’).

Cartonase galbene: Ganea (56’), De Nooijer (90’) / Cretu (69’)

Arbitri: Andrei Chivulete (central) – Vladimir Urzica, Andrei Constantinescu (asistenti).