1
Sepsi
Tudorie 59'

Așa am trăit Farul - Sepsi

Prima etapă din playoff în Liga 1 a continuat, duminică, cu meciul Farul Constanța - Sepsi Sf.Gheorghe, live text în această pagină de la ora 16:30.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 16 ori în principala competiţie internă, de șase ori s-au impus dobrogenii, de patru ori au câştigat covăsnenii, iar alte șase partide s-au terminat la egalitate.

Cea mai recentă dispută directă din campionatul României a avut loc pe 28 februarie 2023, Farul - Sepsi 2-0, goluri marcate de Tudor Băluţă şi Adrian Mazilu.

Sepsi a primit cel puţin un gol în 10 dintre precedentele 11 deplasări din campionat.

Pentru Gheorghe Hagi este meciul cu numărul 300 în calitate de antrenor, în prima ligă.

18:22

Final de partidă. Victorie obținută de Farul, nu fără emoții însă.

89'

Ocazie mare ratată de Farul prin Alibec. Șut din afara careului puțin pe lângă poartă.

84'

Aioani reține mingea trimisă de Tudorie.

70'

Ocazie pentru Sepsi la reluarea lui Safranko. Emoții tot mai mari pentru cei de la Farul.

59'

Gol Tudorie!

Sepsi reduce din diferență prin Tudorie. Acesta a plecat de lângă Kiki și a finalizat cu stângul.

55'

Aioani intervine neglijent asupra lui Ștefănescu. În mod normal ar fi fost penalty, dar un fanion era ridicat de la margine pentru offside.

46'

Gol Mazilu!

Farul face 2-0 după o fază de mare spectacol. Mazilu finalizează cu un voleu de senzație din pasa lui Băluță.

46'

A început repriza a doua.

→ Sîrbu în locul lui Nedelcu la gazde.

17:18

Pauză la Ovidiu. 1-0 pentru Farul după prima repriză.

31'

Parada a lui Niczuly la pătrunderea lui Alibec.

29'

Aioani reține șutul lui Rodriguez. Prima minge trimisă pe poartă de Sepsi.

28'

Gol Grameni!

Farul deschide scorul prin Grameni. Șut spectaculos din marginea careului.

25'

Mazilu preia cu stângul și trage pe poartă cu dreptul. Minge blocată de Niczuly.

23'

Alibec mișcă mingea pentru șutul lui Munteanu. Balonul este blocat de covăsneni.