Farul – Mioveni 2-1. Victorie obtinuta in minutul 90+2

Echipa Farul Constanta a tremurat pana la final pentru obtinerea celor trei puncte in meciul cu CS Mioveni disputat in etapa a 10-a a Ligii 1.

Andrei Ciobanu, jucator introdus de Gheorghe Hagi in partea secunda a meciului, a marcat golul victoriei “marinarilor” in al doilea minut suplimentar.

Farul a condus cu 1-0 dupa reusita lui Jefte Betancor din minutul 16. O faza pornita de la o recuperare defensiva a celor de la Farul.

CS Mioveni reusise egalarea, in minutul 86, dupa o faza fixa. Veteranul Andrei Cristea a trimis pe poarta, Aioani a respins in fata si din mai multe incercari oaspeti au marcat prin Rusu.

Farul ajunge la 18 puncte in clasament si urca pe locul patru la egalitate cu FCSB si FC Voluntari.

CS Mioveni ramane la cota 10 puncte dupa a sasea infrangere a sezonului.

Farul: Aioani - Mladen, Larie, Ghiţă, Dussaut (Pires ’70) – Boboc (De Nooijer ’46), Artean, Purece (Petre ’78) – Ganea (Ciobanu ’70), Beţancor, Pitu (Sali ’46). Antrenor: Gheorghe Hagi.

CS Mioveni: Ducan - Oancea, Iacob, Scarlatache, Burnea (Şerbănică ’46)- Panait (Cierpka ’46), Dumitriu, Toma (Coşereanu ’78) – Buziuc (Cristea ’71), Rusu, Sanoh (Blănaru ’59). Antrenor: Alexandru Pelici.

Cartonaşe galbene: Pitu ’33 / Dumitriu ’20, Burnea ’22, Scarlatache ’35, Ducan ‘90+1.

Arbitri: Sorin Costreie – Sebastian Eugen Gheorghe, Alexandru Vodă – Andrei Moroiţă.