Farul începe cu victorie în playoff la meciul 300 pentru Gheorghe Hagi ca antrenor în Liga 1

Echipa Farul Constanța a câștigat pe teren propriu, duminică, duelul cu Sepsi Sf. Gheorghe, scor 2-1, în prima etapă din faza playoff a Ligii 1.

Grameni a deschis scorul, în minutul 28, cu un șut spectaculos din marginea careului. Un gol venit firesc, în nota de dominare a echipei gazdă.

Cei de la Sepsi au avut primul lor șut pe spațiul porții abia în minutul 29, când portarul Aioani a blocat fără prea mari emoții mingea trimisă de Rodriguez.

Farul a trecut pe lângă 2-0, în minutul 31, la șutul lui Alibec din acțiune. O minge respinsă spectaculos de Niczuly.

În primul minut al părții secunde echipa lui Gheorghe Hagi s-a desprins pe tabelă prin execuția de efect a lui Mazilu.

Excelent găsit în interiorul careului de Băluță, tânărul atacant al Farului a trimis mingea sub transversală pentru 2-0.

Scor la care Farul a făcut ușor pasul înapoi permițând oaspeților să urce liniile.

Sepsi a redus din diferență prin reușita lui Tudorie din minutul 59, ratând de puțin egalarea prin Safranko, în minutul 70.

Alibec ar fi putut risipi emoțiile pentru Farul pe final, însă mingea trimisă din poziție centrală în minutul 89 a ocolit de puțin poarta.

Farul are trei puncte în fața celor de la CFR Cluj în clasament, formația din Gruia întâlnind Rapid în această primă etapă din playoff.

Pentru Gheorghe Hagi meciul de duminică a fost al 300-lea în calitate de antrenor în Liga 1.

Caseta tehnică

Farul: Aioani - Kiki, Larie, Artean, Borza (Marins 82) - T. Băluţă, D. Nedelcu (D. Sîrbu 46), Grameni (Casap 77) – Ad. Mazilu (Doukoure 73), Alibec, L. Munteanu (Mateus Criciuma 73). Antrenor: Gheorghe Hagi.

Sepsi: Niczuly - Dimitrov, D. Ciobotariu, Ninaj, A. Dumitrescu - Aganovic, J. Rodriguez (N. Păun 66), Papa, M. Ştefănescu - Tudorie, Rondon (Safranko 66). Antrenor: Cristiano Bergodi.

Cartonaşe galbene: Borza 52, D. Sîrbu 55 / Ninaj 88.

Arbitri: Istvan Kovacs - Alexandru Cerei, Mircea Orbuleţ.