Farul - CFR Cluj 0-2. Liderul din Liga 1 ajunge la opt victorii consecutive fara gol primit

Seria fabuloasa pentru CFR Cluj in campionat continua si echipa din Gruia a ajuns la opt meciuri castigate la rand fara sa fi primit macar un singur gol.

Farul a inceput mai bine jocul de la Ovidiu si a ratat o mare ocazie prin Betancor, in minutul 3. Mingea trimisa de acesta a fost respinsa de pe linia portii de Manea.

In minutul 15, tanarul portar Hindrich a respins cu umarul reluarea din apropiere a lui Betancor.

Golgeterul campionatului a fost blocat un sfert de ora mai tarziu de Manea in tentativa de a trimite in poarta.

Cu opt minute inaintea finalului reprizei inaugurale cei de la CFR Cluj au deschis scorul prin Costache. Sut din interiorul careului la coltul lung.

Hindrich s-a remarcat inca o data, in minutul 54, cand a respins spectaculos sutul lui Betancor.

Acelasi Hindrich a avut o noua interventie decisiva noua minute mai tarziu la sutul lui Ciobanu de la distanta.

Intrat in partea secunda, Chipciu a inchis tabela cu latul din 11-12 metri.

CFR Cluj reface diferenta de opt puncte fata de principala urmaritoare FCSB in clasament, in timp ce Farul ramane pe locul sapte, cu 29 de puncte, la doua puncte de zona playoff.

Farul: Aioani – Mladen (Dobrosavlevici ’73), Larie, Ghiţă, De Nooijer – Purece (Grameni ’74), Artean, Ciobanu (Petre ’74) – Ely Fernandes (Ganea ’56), Betancor, Pitu (Radaslavescu ’56). Antrenor: Gheorghe Hagi.

CFR Cluj: Hindrich – Manea (Susic ’86), Graovac, Burcă, Camora – Bordeianu (Cestor ’86), Boateng, Deac – Sacko (Păun ’61), Alibec (Debeljuh ’67), Costache (Chipciu ’61). Antrenor: Dan Petrescu.

Cartonaşe galbene: / Manea ‘9, Chipciu ‘79.

Arbitri: Cătălin Popa - Mircea Grigoriu, Florin Neacşu.