Farul castiga la Arad si se distanteaza in clasament

O faza personala a decis meciul dintre UTA si Farul Constanta (0-1), vineri seara, in etapa a 27-a din Liga 1.

Intrat dupa pauza in echipa de la malul marii, Mazilu a luat o faza pe cont propriu si a marcat unicul gol al meciului de la Arad, in minutul 60.

Practic, tanarul jucator introdus de Gheorghe Hagi a avut nevoie de doar patru minute pentru a debloca tabela.

Un meci care a debutat cu o mare ocazie ratata de aradeni prin Roger singur cu portarul Aioani, in minutul 5.

Ubbink a ratat a doua mare ocazie pentru UTA in prima repriza, cand n-a prins poarta din interiorul careului.

Aradenii au continuat sa preseze si, in minutul 26, Batha a ratat de putin dintr-o pozitie favorabila.

Dupa deschiderea scorului cei de la UTA au trecut in trei randuri pe langa egalare. Otele a trimis pe langa poarta (min.63), apoi Anton n-a reusit sa treaca de zidul advers dintr-o lovitura libera (min.77), iar Benga a irosit cea mai mare dintre sanse in prelungiri.

Farul isi consolideaza primul loc in clasament, distantandu-se la cinci puncte de CFR Cluj, si e prima echipa din campionat care ajunge la 50 de goluri marcate.

UTA ramane penultima in ierarhie, dar profita pentru moment de infrangerea lanternei rosii, CS Mioveni.

UTA: Balauru – R. Benzar (Vukcevic ’14), Chindriş, Benga, Abeid – P. Anton, Batha (Cascini ’64, Ubbink (Willie ’64) – Roger (Otele ’46), Milosevic (Postolachi ’78), Pop.  Antrenor: Laszlo Balint.

Farul: Aioani – Sîrbu (Kiki ’55), Larie, M. Popescu, Borza (Boli ’71) – Artean, Nedelcu, Grameni (Casap ’82) – Alibec, L. Munteanu (Morar ’71), E. Sali (Mazilu ’56).  Antrenor: Gheorghe Hagi.

Cartonaşe galbene: Batha ’21, Abeid ’58 / Nedelcu ‘58.

Arbitri: Kovacs Szabolcs - Ciprian Danşa, Adrian Popescu.