Egal spectaculos între FCU Craiova 1948 și FC Voluntari

Etapa a 4-a din playout, în Liga 1, a debutat cu un meci de șase goluri în Bănie, acolo unde formația gazdă a condus la un moment dat, în repriza secundă, cu 3-1.

În cele din urmă partida s-a încheiat la egalitate, scor 3-3, ilfovenii reușind să revină spectaculos pe final de meci.

Bahassa a deschis scorul pentru formația din Craiova, în minutul 22, majorând apoi avantajul prin Chițu, la nouă minute după pauză.

Autogolul lui Duarte i-a readus în meci pe cei de la FC Voluntari (min.67), dar după doar două minute oltenii refăceau diferența de două goluri prin devierea lui Armaș în propria poartă la șutul lui Bauza.

Nemec a redus din diferență (min.77), pentru ca Florea să aducă egalarea cinci minute mai târziu să egaleze din centrarea lui Aliji.

FCU Craiova 1948 a egalat Petrolul în fruntea ierarhiei din playout, în Liga 1, cu 27 de puncte.

Ilfovenii ocupă locul al treilea, la trei puncte distanță.

Caseta tehnică

FCU Craiova 1948: Gurău – R. Negru, A. Duarte, Danny Henriques, Mascarenhas (Baeten 90) - D. Albu, Asamoah – Piccolomo (G. Ganea 40), Bauza, Bahassa (Huyghebaert 80) – A. Chiţu. Antrenor: Nicolo Napoli.

FC Voluntari: M. Popa - Ricardinho, Matricardi, Armaş - Aliji, U. Meleke (Merloi 60), Raţă, Sigurjonsson, C. Costin (D. Florea 60) – Marcelo Lopes, Nemec *Dumiter 89). Antrenor: Liviu Ciobotariu.

Cartonaşe galbene: Matricardi 90+2.

Arbitri: Horia Mladinovici - Alexandru Cerei, Bogdan Gheorghe.