Dinamo

Dinamo, invinsa categoric de Osijek in primul amical

Sursă foto: facebook.com/FCDinamoOfficial

Debut cu stangul pentru Dinamo in seria partidelor amicale programata in pauza competitionala din aceasta vara.

Ocupanta locului trei la finalul sezonului din Liga 1 a fost invinsa fara drept de apel de NK Osijek, echipa de pe locul patru in campionatul Croatiei, scor 4-1 (1-1).

Croatii au deschis scorul dupa 17 minute, insa pana la pauza Dinamo a egalat prin slovacul Adam Nemec in minutul 32.

Osijek s-a desprins in partea secunda prin goluri marcate pe final de meci in minutele 78, 82 si 89.

Dinamovistii l-au reintalnit la Osijek pe fostul lor coechipier Aliosa Vojnovic.

Accidentat, Vitor Ferreira Rivaldinho nu a evoluat în duelul cu Osijek, iar Sergiu Hanca, Ionuț Nedelcearu, Vlad Olteanu și Penedo Cano, alăturați lotului după convocările la loturile naționale, se află într-un program separat de pregătire, a anunțat directorul sportiv Ionel Dănciulescu.

Antrenorul Cosmin Contra a aliniat cate o formula de echipa pentru fiecare dintre reprize:

Dinamo în prima repriză: Brănescu – Romera Navarro, Dudea, Maric, St. Filip – Busuladzic, L. Gheorghe – Al. Dulca, Tîrcoveanu, D. Nistor – Nemec.

Dinamo în repriza a doua: I. Popescu – Dudea, M. Popescu, R. Grigore, M. Oliva – Mahlangu, I. Șerban – Costache, Bumba, I. Gheorghe – Bawab.