Dinamo - Voluntari 3-0. Prima victorie pe teren propriu din februarie

Dupa cel mai solid meci din actuala editie de campionat Dinamo scapa de locul direct retrogradabil ocupa inaintea etapei cu numarul 11 in Liga 1.

Dinamo obtine prima victorie pe teren propriu dupa 11 meciuri. Mai precis de la un 2-1 cu FCSB inregistrat pe 16 februarie 2020.

Este doar al doilea succes pentru Dinamo in actuala editie de CASA Liga 1.

O victorie conturata in ultima jumatate de ora, prin reusitele lui Anton si Borja Valle (2).

Intrarea spaniolului cu numarul 10 a fost cea mai buna decizie a lui Cosmin Contra in meciul de vineri seara.

Cu o pasa decisiva la reusita lui Anton din minutul 60 si dubla din minutele 67 si 87, Borja Valle a fost de departe cel mai bun jucator al meciului.

De asemenea, italianul Fabbrini a avut o evolutie solida la doar a patra lui aparitie pentru Dinamo ca titular.

La 0-0 ambele echipe au avut cate o bara.

Voluntariul a ratat deschiderea scorului in minutul 47 prin Ricardinho, pentru ca Nemec sa trimita in transversala la cealalta poarta 12 minute mai tarziu.

In finalul primei reprize oaspetii au ratat o buna sansa prin Betancor, jucator care a interceptat in careul dinamovist o minge scapata de Puljic, dar n-a reusit sa modifice tabela.

Dinamo: Mejias - Sorescu, Puljic, Ehmann, Isma Lopez - Camara, P. Anton (Bani '90+3), J. Gol, Fabbrini (Achim '88)- Măgureanu (Borja Valle '46), Nemec (Gueye '83). Antrenor: Cosmin Contra.

FC Voluntari: Rîmniceanu - Grădinaru, Balaur, C. Achim, Al. Vlad - Borţoneanu (Ricardinho '41), De Lucas (Ilie '87), I. Gheorghe - Mailat, Betancor, Lopes (Popa '56). Antrenor: Mihai Teja.

Cartonaşe galbene: Camara '45+2, Ehmann '84/ Pablo De Lucas '31.

Arbitri: Ovidiu Haţegan – Sebastian Eugen Gheorghe, Radu Adrian Ghinguleac – Andrei Antonie.