Dinamo, victorie categorica acasa cu Hermannstadt. Oficial, FCSB noua lanterna rosie a Ligii 1!

Sursă foto: facebook.com/FCDinamoOfficial

In ultima partida a etapei a 7-a din Liga 1, Dinamo a invins-o pe Hermannstadt, cu 3-0, si a predat ultimul loc din clasament marii rivale FCSB.

Asa am trait Dinamo - Hermannstadt

Prima ocazie a meciului din Stefan cel Mare a apartinut oaspetilor si a fost ratata de croatul Debeljuh in minutul 16.

Reluarea acestuia cu capul a fost blocata in extremis de portarul italian Piscitelli, jucator care a reusit cel mai bun meci in tricoul lui Dinamo.

Doua minute mai tarziu “cainii” deschideau scorul prin Ciobotariu, jucator care a reluat cu capul in poarta o centrare a lui Nistor dintr-o lovitura libera.

Cu patru minute inaintea pauzei Piscitelli a iesit din nou la rampa cu o interventie salvatoare la sutul lui Petrescu.

Acelasi Piscitelli avea sa apere o lovitura de la 11 metri la noua minute de la reluare in partea secunda.

In minutul 65 Dinamo s-a desprins pe tabela prin golul lui Nistor dintr-un penalty obtinut de Popa.

Lituanianul Klimavicius a inchis tabela in minutul 74 cu o lovitura de cap din cativa metri.

Dinamo: Piscitelli - Ciobotariu, Klimavicius, M. Popescu, Corbu (Grigore ’89) - Nistor, I. Filip, Fabbrini (Bru ’84) - Sorescu, Montini (Popa ’34), Neicuţescu. Antrenor: Duşan Uhrin Jr.

Hermannstadt: I. Pop - Măţel, Viera, I. Stoica, Opruţ (Buşu ’28) - Pires, Caiado - P. Petrescu (Yazalde ’61), Jo Santos, Cordea (Sintean ’82) – Debeljuh. Antrenor: Costel Enache.

Cartonaşe galbene: Filip ’23, Popescu ’55, Ciobotariu ’78 / Opruţ ‘9, Petrescu ’11, Caiado ’82).

Arbitru: Istvan Kovacs.