Dinamo revine cu victorie in Liga 1

Dupa perioada de izolare din cauza focarului de covid, Dinamo a revenit victorioasa in playout.

"Cainii" au castigat in deplasare cu FC Voluntari, scor 2-1, meci in finalul caruia gazdele au avut o bara!

Sorescu a deschis scorul in minutul 35 din pasa lui Neicutescu la capatul unui contraatac.

Voluntariul a egalat in partea secunda prin capitanul Capatana, minutul 62, dintr-un penalty acordat pentru faultul lui Lazar asupra lui Sanoh.

Lazar avea sa se revanseze oferind centrarea la golul de 2-1 marcat de Mrzljak dupa un corner in minutul 76.

La ultima faza a meciului ilfovenii au trimis in bara prin Morar.

O bara avusese si Dinamo in prima repriza, la 0-0, prin acelasi Lazar.

Dinamo ajunge la 24 de puncte in conditiile in care mai are de disputat cinci restante si prima echipa de peste linia retrogradarii, Sepsi Sf.Gheorghe, are 31 de puncte.

FC Voluntari: Cojocaru – Struna, Paşcanu (Achim ’46), Armaş, Kocic – Căpăţînă, Gorobsov (Morar ’46), De Lucas – Sanoh (Benzar ’71), Ţîră (Gheorghe ’64), Măţan (Ricardinho ’71). Antrenor: Mihai Teja.

Dinamo: Straton – Kilyen (Kostma ’55), Puljic, Ehmann, Skovajsa – Mrzljak, I. Şerban (Răuţă ’46) – Sorescu, Bani (Popa ’46), V. Lazăr (Grigore ‘90+1) – Neicuţescu (Moldoveanu ’78). Antrenor: Gheorghe Mulţescu.

Cartonaşe galbene: Gorobsov ’31, I. Gheorghe ’73, Ricardinho ’75, Benzar ‘82 / Şerban ’11, Mrzljak ’43, Kilyen ’55, Ehmann ’82, Straton ‘90+2.

Arbitri: Iulian Călin - Bucsi Imre-Laszlo, Valentin Dumitru - Andrei Chivulete.