Dinamo – Rapid 1-1. Doua super goluri in Stefan cel Mare

Gabriel Torje pentru gazde si Nicolae Carnat pentru giulesteni au marcat golurile derby-ului dintre Dinamo si Rapid, sambata seara, in etapa a 13-a din CASA Liga 1.

Dinamo a deschis scorul la zece minute dupa pauza printr-un super sut reusit de Torje din actiune.

O minge care s-a dus aproape de vinclul portii aparate de Horatiu Moldovan.

Rapid a restabilit egalitatea, in minutul 90, prin Carnat, jucator care a scuturat plasa cu un sut din afara careulu la coltul lung.

La 1-0 cei de la Dinamo au avut trei mari sanse de a inchide partida, prin Torje (min.58, 72) si Magureanu (min.66).

De fiecare data portarul rapidist Moldovan s-a remarcat prin interventiile sale.

Prima parte a fost marcata de accidentarea lui Rauta de la Dinamo, jucator scos cu ambulanta din stadion, in minutul 44.

Cea mai mare ocazie a apartinut giulestenilor la patrunderea lui Stahl blocat in extremis de Ricardo Grigore.

Dinamo ramane penultima in clasament dupa aceasta remiza.

Dinamo: Iliev – Sorescu, Pinto, Grigore, Radu – Itu (Ehmann ’63), Răuţă (Matei ‘40), Espinosa (Filip ’63) – Torje, Ivanovski, Măgureanu (Vestenicky ’74). Antrenor: Mircea Rednic.

Rapid: Moldovan – Săpunaru, Dandea (Alami ’61), D. Grigore, Belu Iordache – Crepulja (Marzouk ’81), Albu – Stahl (Ilie ’61), Sefer (Carnat ’71), Hlistei – Bălan (Ioniţă ’81). Antrenor: Adrian Matei.

Cartonaşe galbene: Radu ’55, Sorescu ’78, Matei ‘85 / D. Grigore ’13, Belu ‘46.

Arbitri: Horaţiu Feşnic - Alexandru Cerei, Ciprian Florin Danşa.