Dinamo – Poli Iași 1-0. Un gol marcat în minutul 90+2 a făcut diferența

Echipa Dinamo București a obținut trei puncte extrem de importante în economia luptei pentru evitarea retrogradării.

”Câinii” s-au impus pe teren propriu în duelul cu Poli Iași, scor 1-0, printr-un gol marcat de Ahmed Bani, în minutul 90+2.

Poli Iași a evoluat în inferioritate numerică din minutul 20, după ce Rachid Bouhenna a primit roșu direct pentru un fault în postură de ultim apărător.

O fază controversată s-a petrecut în minutul 30 la intrarea lui Josue Homawoo asupra lui Luca Mihai. Jucătorul oaspeților a fost transportat direct la spital, după ce i-a fost montat un guler cervical.

Centralul Ovidiu Hațegan a considerat că intrarea fundașului dinamovist a fost doar de cartonaș galben.

Dinamo a urcat în fața celor de la Poli Iași în clasament, diferența fiind de un singur punct.

Într-o altă partidă disputată duminică în etapa a 4-a din playout FC Botoșani a trecut pe teren propriu de FCU 1948, cu 4-1.

Echipa din Bănie a ajuns în urma acestui rezultat pe ultimul loc.

Caseta tehnică

DINAMO: Golubovic - Patriche, Velkovski (A. Bani 83), Homawoo (C. Costin 46) - De Moura, Pavic, Gnahore, Amzăr (Borduşanu 62) – Hakim Abdallah (Milanov 73), Goncalo Gregorio, Politic (Selmani 62). Antrenor: Zeljko Kopic.

POLI Iași: S. Lung jr – Samayoa (Itu 64), Bouhenna, Marchioni - Todoroski, A. Roman (F. Ilie 24), Bordeianu (Jatoba 65), L. Mihai (A. Gheorghiţă 36), R. Ispas - Bettaieb, S. Buş (Allanzinho 64). Antrenor: Tony da Silva.

Cartonaşe galbene: Homawoo 35, Politic 50, Amzăr 55 / R. Ispas 55, Bordeianu 90+6.

Arbitri: Ovidiu Haţegan - Sebastian Gheorghe, Marius Marica.