Dinamo pierde la Mioveni si e condamnata la barajul pentru evitarea retrogradarii

Echipa CS Mioveni a castigat, vineri seara, disputa cu Dinamo, scor 2-0 (0-0), in etapa a 5-a din playout, in Liga 1.

Pentru Mioveni au marcat Panait (min.71) si Sanoh (min.85).

Prima reusita a venit dupa o faza fixa cu minge lunga in careu pentru Garutti. Acesta a retrimis in fata portii si Panait a inscris de langa bara a doua.

Cu cinci minute inaintea finalului argesenii au securizat victoria in urma unui contraatac prin Sanoh, jucator ramas singur cu portarul Esanu.

Dinamo a incheiat meciul in inferioritate numerica, dupa ce Irobiso a fost eliminat, in minutul 81.

In urma acestui rezultat Dinamo ajunge la 12 puncte de ultimul loc care asigura ramanerea in Liga 1 fara emotii, cu patru etape ramase pana la finalul playout-ului.

Cu alte cuvinte, Dinamo va disputa o dubla de baraj pentru a evita retrogradarea din primul esalon.

Mioveni acumuleaza 25 de puncte si trece peste Chindia Targoviste (22 puncte), a doua echipa aflata pe locul de baraj in acest moment.

Echipa lui Emil Sandoi a pierdut, vineri, pe teren propriu cu FC Botosani, scor 1-2, dupa ce deschisese scorul inaintea pauzei prin Chamed.

Botosani a egalat prin Roman II, cu doua minute ramase pana la pauza, si a marcat golul victoriei in partea secunda prin Papa (min.66).