Dinamo pierde cu Astra si rateaza prezenta in playoff

Astra Giurgiu a invins-o pe Dinamo, cu 2-0 (1-0), si trimite formatia din Stefan cel Mare in playout pentru a doua parte a sezonului.

Un meci disputat in conditii de iarna autentica, pe ninsoare abundenta si teren acoperit de zapada. O partida decisa de golurile lui Matei si Balaure, cate unul in fiecare repriza.

Dinamo a avut sansele ei, dar per total a facut un meci sub asteptarile si optimismul lui Vasile Miriuta.

Cum Dinamo, FC Botosani si CSM Poli Iasi au incheiat sezonul regulat la egalitate de puncte, cate 39 pentru fiecare, s-a procedat conform regulamentului la un clasament in trei, unde iesenii au avut rezultate mai bune fata de celelalte doua.

Matei a deschis scorul cu un sut din 16 metri in minutul 25 al partidei.

In partea secunda, minutul 67, Balaure a majorat avantajul Astrei cu un sut pe jos din interiorul careului.

Astra Giurgiu: P. Iliev -  Belu-Iordache, Polczak, Erico da Silva, Radunovic - Mrzljak, Takayuki - Balaure (V. Gheorghe '76), Fl. Matei, L. Buş (Dandea '62) - U. Vera (Abang '60). Antrenor: Edward Iordănescu.

Dinamo Bucureşti: Penedo - Romera, M. Popescu, Maric, Vl. Olteanu (Moldoveanu '61) - Mahlangu, D. Nistor- Torje (Hanca '61), Pesic, Salomao (Palici '46) - D. Popa. Antrenor: Vasile Miriuţă.

Cartonaşe galbene: Balaure '27, Buş '45 / Torje '11

Arbitru: Istvan Kovacs.