Dinamo obtine trei puncte muncite cu ACS Poli Timisoara

Dinamo acumuleaza sase puncte dupa ce a invins-o, sambata seara, pe ACS Poli Timisoara, cu 2-1 (1-0), echipa care a inlocuit pe Rapid in Liga 1.

Dorin Rotariu a marcat golurile lui Dinamo in prima repriza, minutele 27 si 37.

Mai intai acesta a inscris din pasa lui Palic la un corner al "cainilor" de pe stanga in directia de atac.

Apoi, zece minute mai tarziu, acelasi Rotariu a inscris pentru 2-0 cu un sut din 16 metri. Artean a pierdut mingea in jumatatea lui Dinamo, Gnohere s-a lansat vijelios spre poarta si l-a gasit in dreapta la Rotariu.

Timisoara, echipa care incepe campionatul cu 14 puncte in minus, a inceput in forta partea secunda si a redus din diferenta prin Scutaru in minutul 49 la o pasa in fata portii trimisa de Barbut.

Ocazie uriasa de egalare a banatenilor un minut mai tarziu. Branescu se opune providential la sutul lui Rosu, pentru ca apoi Vadrariu sa nu prinda poarta cu un sut in forta. Fundasii lui Dinamo au ramas la vestiare, cu ghilimelele de rigoare.

Dinamo a avut o bara in minutul 77 la sutul in forta trimis de Palic din marginea careului in urma unui corner.

Trei puncte care pastreaza formatia lui Ioan Andone pe primul loc dupa primele doua etape, cu golaveraj plus patru.