3
Dinamo
Salomao 79' Nedelcearu 31' Nemec 9'

Dinamo la un punct de playoff dupa victoria cu Sepsi

Dinamo si-a indeplinit obiectivul si a plecat cu toate puncte din deplasarea cu Sepsi Sf.Gheorghe, echipa pe care a invins-o, luni seara, cu 3-0, in epilogul etapei a 20-a din Liga 1 Betano.

Un succes conturat inca dupa prima jumatate de ora a meciului gazduit pe Stadionul Tineretului din Brasov.

Nemec a deschis scorul in minutul 9 la capatul unui contraatac, dupa ce Sepsi amenintase poarta lui Penedo in doua randuri.

In minutul 23 formatia din Covasna a trecut pe langa egalare la lovitura de cap a lui Thiaw care n-a prins poarta dintr-o pozitie ideala.

Dinamo a facut 2-0 in minutul 31 prin Nedelcearu dupa un corner excelent executat de Hanca.

Ultima ocazie a reprizei a apartinut gazdelor prin fostul dinamovist Patrick Petre. Patruns in careu micutul mijlocasul de la Sepsi a cautat coltul lung, insa mingea a iesit afara.

In partea secunda cei de la Sepsi au cautat revenirea in joc si cel mai aproape au fost in minutul 52, cand Romera i-a suflat in ultimul moment mingea lui Hadnagy, aflat in pozitie de finalizare.

Salomao a inchis tabela pentru Dinamo cu 11 minute inaintea finalului cu un sut la coltul lung.

Sepsi : Fejer - Burlacu, I. Ursu, C. Doma, Dumbravă - Petrovikj, Thiaw - Huiban (Astafei '57), Cl. Herea (Nikolic '43), P. Petre (Grecu '67) - Hadnagy. Antrenor: Eugen Neagoe.

Dinamo: Penedo - Romera (Corbu '82), Nedelcearu, Katsikas, Oliva (Dudea '46) - St. Filip, Anton - Hanca, Rivaldinho (Bokila '74), Salomao - Nemec. Antrenor: Vasile Miriuţă.

Cartonaşe galbene: Herea '15, Dumbravă '56 / Katsikas '23, Dudea '71.

Meciul a fost arbitrat de Marcel Bîrsan.

22:39

79'

Gol Salomao!

Salomao majoreaza avantajul lui Dinamo cu un sut la coltul lung.

76'

Bokila o baga in poarta, dar se ridica fanionul de la margine pentru un fault in atac.

75'

Neintelegere teribila intre Romera si Penedo la o centrare a lui Grecu din lovitura libera. Corner pentru Sepsi.

66'

Salomao trimite periculos in fata portii. Rezolva in cele din urma cei de la Sepsi.

52'

Inca o sansa mare de gol ratata de Sepsi. Romera ii sufla balonul lui Hadnagy in ultimul moment.

52'

Anton suteaza peste poarta din afara careului.

46'

21:35

Pauza in meciul de la Brasov.

38'

Sansa mare de gol ratata de Petre dupa o patrundere in careu. Sut la coltul lung care ocoleste de putin poarta.

36'

Herea scapa singur spre poarta, dar ezita si Penedo are timp sa-l blocheze pe mijlocasul gazdelor.

31'

Gol Nedelcearu!

Nedelcearu majoreaza avantajul lui Dinamo cu capul din centrarea lui Hanca din corner.

25'

Lovitura de la 11 metri refuzata de centralul Birsan celor de la Sepsi la o tinere a lui Romera in suprafata de pedeapsa.

23'

Ocazie uriasa ratata de Thiaw cu capul la centrarea ideala oferita de Patrick Petre.

22'

Katsikas este avertizat pentru un fault asupra lui Hadnagy.

16'

Fejer iese din poarta si Salomao nu prinde poarta cu un lob din 16 metri lateral stanga.

15'

Herea vede primul galben al meciului.

9'

Gol Nemec!

Dinamo iese pe contraatac si Nemec deschide scorul.

8'

Penedo boxeaza din fata lui Dima. Cei de la Sepsi raman in ofensiva si Oliva intervine decisiv in fata lui Hadnagy.

7'

Huiban centreaza periculos in fata portii pentru Petre. Respinge Romera in corner.