Dinamo invinge Gaz Metan prin dubla lui Montini

Sursă foto: facebook.com/FCDinamoOfficial

Se strange clasamentul la varful playout-ului dupa ce Dinamo a castigat disputa cu Gaz Metan Medias, scor 2-0.

Dupa o prima repriza fara goluri si saraca in faze de poarta, italianul Mattia Montini a iesit la rampa in partea secunda si a asigurat victoria lui Dinamo cu o dubla in minutele 55 si 80.

Mai intai atacantul adus de Mircea Rednic in iarna a profitat de o eroare in apararea Mediasului si a facut 1-0 cu un sut plasat.

Cu zece minute inaintea finalului Montini a inchis tabela ajungand la cota 12 reusite in acest sezon pentru Dinamo.

Asa am trait Dinamo - Gaz Metan

In minutul 71 “cainii” au ratat o mare ocazie prin Sorescu, jucator al carui sut a fost respins de Busu de pe linia portii.

Din minutul 86 Dinamo a ramas in zece jucatori ca urmare a eliminarii lui Dussaut pentru cumul de cartonase galbene.

Gaz Metan Medias ramane pe primul loc in playout, dar mai pastreaza un singur punct avans fata de principala urmaritoare Dinamo.

Pentru Gaz Metan Medias aceasta este prima infrangere suferita in playout dupa sapte victorii si o remiza.

Dinamo: Mandanda - Dussaut, D. Ciobotariu, Klimavicius, N. Aliji - I. Filip, N'Diaye (Mallo Blanco '67) - Montini (Şerban '82), R. Jaadi (N. Jaadi '59), D. Sorescu - Christovao. Antrenor: Mircea Rednic;

Gaz Metan Mediaş: Pleşca - V. Creţu, I. Larie, M. Constantin , M. Busu - Fofana (Yazalde '63), Luis Coimbra - D. Olaru (Mailat '63), Caiado (Ely '79), Ivanov - Rondon. Antrenor: Edward Iordănescu;

Cartonaşe galbene: Klimavicius '18, Filip '28, Aliji '39, Mallo "74, Dussaut '83, '86 / Caiado '30, Fofana '35, Aurelio '51;

Cartonaş roşu: Dussaut '86;

Meciul a fost arbitrat de Florin Andrei.