Dinamo - Hermannstadt 2-0. Dubla reusita de Anton din penalty | A 4-a victorie consecutiva pentru “caini” care sunt aproape de salvare

Paul Anton a marcat de doua ori de la punctul cu var pentru Dinamo in victoria obtinuta, sambata seara, pe teren propriu, in fata celor de la Hermannstadt, intr-un meci din etapa a 7-a in playout-ul din CASA Liga 1.

Lucian Rusandu a acordat primul penalty in minutul 33 la caderea lui Mihaiu in duel cu Stoica.

Jucatorul de la Hermannstadt a primit cartonasul rosu direct pentru fault in postura de ultim aparator.

Acelasi arbitru a aratat punctul cu var in prelungirile partidei, dupa ce Fabbrini a fost prins busculat in careul sibienilor de Belu-Iordache.

Anton si-a asumat din nou executia si l-a invins pe Cristiano cu un sut pe centrul portii.

Dinamo obtine a patra victorie consecutiva si ajunge la 27 de puncte in clasamentul din playout, conslidandu-si locul cinci.

Cu doua meciuri ramase de disputat inaintea finalului de sezon Dinamo nu mai poate retrograda direct.

Sunt sapte puncte intre formatia bucuresteana si Hermannstadt, penultima clasata.

inamo: Eşanu - Bejan, Pulic, Albentosa - Sorescu, Gol, Achim, Anton, Filip – Mihaiu (Fabbrini ’58), Nemec (Blejdea ’68, Morsay ‘90+1).

Hermannstadt: Cristiano – Scarlatache (Alhassan ’84), Viera, Stoica, Opruţ – Vodă (Belu ’28), Addae (Mayoral ’64), Pires, Petrescu – Aosman (Măţel ’46) – Aralica (Yazalde ’46).

Cartonaşe galbene: Gol ’45, Bejan ’50, Filip ‘77 / Aosman ’45, Petrescu ’72, Mayoral ’81, Viera ‘85.

Cartonaş roşu: Stoica ‘32.

Arbitri: Lucian Rusandu – Mircea Mihail Grigoriu, Daniel Mitruţi – Andrei Antonie.