Dinamo – FC Voluntari 3-2. Hattrick reusit de Sorescu

Echipele Dinamo si FC Voluntari au tras cortina peste prima etapa a noului sezon de Liga 1 cu un meci de cinci goluri.

Deian Sorescu a fost omul decisiv pentru Dinamo, cu trei goluri marcate in minutele 44, 59 si 72.

Pentru FC Voluntari a deschis scorul Fulop, in minutul 14, si a egalat Rata, in minutul 66 pentru 2-2.

“Este foarte importanta victoria, dar pentru mine a fost mai importanta evolutia echipei.

“Victoria este pentru suporteri. Clubul supravietuieste datorita lor. Aceasta victorie ne da putina liniste”, a declarat antrenorul italian Dario Bonetti.

Acesta l-a comparat pe Deian Sorescu, eroul lui Dinamo in acest meci, cu o masina de Formula 1.

“Are calitati. Poate juca in mai multe pozitii si poate face diferenta”, crede Bonetti despre jucatorul sau.

Deian Sorescu a vorbit si despre motivatia speciala pe care au avut-o dinamovistii la acest meci.

“Ei au zis ca ne dau noua goluri, iar asta ne-a facut sa aratam alta fata azi.

“Am contract cu Dinamo pana in 2023. Il voi respecta si om vedea ce va fi. N-am depus memoriu, dar nici nu sunt cu banii la zi”, a declarat Sorescu.

Dinamo: Eşanu - Sorescu, Dudea, Giafer, Filip (Florescu '82) - Răuţă - Creţu, Bani, Anton (Mihaiu '64), Radu - Moldoveanu (Neicuţescu '64). Antrenor: Dario Bonetti.

FC Voluntari: Rîmniceanu - Miranda, Tamaş, Armaş, Al. Vlad - Raţă, Droppa (Roşu '73) - M. Ilie (Ion '60), Fulop, Lopes - Angelov (Paraschiv '60). Antrenor: Liviu Ciobotariu.

Cartonaşe galbene: Sorescu '45, Neicuţescu '78, Eşanu '89 / Lopes '45+1, Fulop '69, Tamaş '89.

Meciul a fost arbitrat de Iulian Dima, ajutat de Vasile Marinescu şi Marius Badea.