Dinamo face spectacol cu Chindia si castiga 4-1

Victorie categorica pentru Dinamo in meciul cu Chindia Targoviste din etapa a 19-a in Liga 1.

Asa am trait Dinamo - Chindia Targoviste

”Cainii” s-au impus cu 4-1, dupa ce la pauza tabela din Stefan cel Mare se afla in echilibru, scor 1-1.

Dinamo a deschis scorul prin autogolul lui Pitian din minutul 32. Acesta si-a marcat in propria poarta dupa o centrare din stanga.

Egalarea targovistenilor a venit cu trei minute inaintea pauzei. Rata a punctat pentru 1-1 la o gafa a defensivei dinamoviste.

Chindia a rezistat apoi pana in minutul 70, cand Dinamo a revenit la conducere prin reusita fundasului Ricardo Grigore. Finalizare din interiorul careului.

Doua minute mai tarziu Aioani s-a opus golului la capul spectaculos trimis de Popa din cativa metri.

Finalul a aparatinut lui Dinamo care s-a desprins pe tabela. Mai intai Nistor a obtinut lovitura de la 11 metri in duel cu Liviu Mihai si Perovic a transformat pentru 3-1.

Montini avea sa inchida tabela la ultima faza dupa un contraatac purtat de Mihaiu.

Aceasta dupa ce Mihaiu ratase in faza anterioara singur cu Aioani.

Dinamo urca pe sapte in clasament si ramane la portile playoff-ului, in timp ce Chindia ramane in zona minata a clasamentului din Liga 1.

Dinamo: Piscitelli - Gabriel Moura, Puljici, M. Popescu, Corbu - R. Grigore (A. Mihaiu '88), Filip - R. Moldoveanu (D. Popa '46), D. Nistor, Sorescu - Perovici (Montini '90+1). Antrenor Dusan Uhrin;

Chindia: Aioani - C. Dinu (Dudea 70), Benga, Piţian, Neciu - V. Raţă, Novac (Florea '73), L. Mihai (Burlacu '83), Yameogo - Bic - Dumiter. Antrenor Viorel Moldovan.

Cartonaşe galbene: Benga '27, Florea '77, Dumiter '84, Burlacu '89.

Arbitru: Marian Barbu.