Dinamo învinge Csikszereda cu 2-0 în manșa tur a barajului pentru Liga 1

Echipa Dinamo București s-a impus cu 2-0 în fața celor de la Csikszereda Miercurea Ciuc (locul 6 în playoff-ul din Liga 2), luni seara, pe Arena Națională, în manșa tur a barajului de menținere / promovare în Liga 1.

Denis Politic a marcat cele două goluri ale lui Dinamo, în minutele 46 și 73.

La prima fază a reprizei secunde Politic a marcat cu capul din șase metri la o centrare din dreapta.

Tot el a majorat avantajul lui Dinamo cu un șut în forță din interiorul careului.

Dinamo a dominat și prima repriză când a ratat mai multe ocazii clare de gol, având inclusiv o bară la șutul lui Milanov.

Returul este programat peste o săptămână la Miercurea Ciuc.

Caseta tehnică

Dinamo: Golubovic - Moura, R. Grigore, Homawoo, Amzăr (Borduşanu 62) – Milanov (Goncalo Gregorio 62), Gnahore, Pavicic – Bani (Dani Iglesias 87), H. Abdallah (P. Neagu 90+2), Politic (C. Costin 87). Antrenor: Zeljko Kopic.

Csikszereda M.Ciuc:  Gyenge – J. Nagy, Kelemen, Csuros (Pinter 71), Apro (Makrai 63) - Veres, Szondi (E. Bakos 46) - Babati, Soufiane Jebari (Gheralia 89), Gal-Andrezly – Jelena (Szilard Bloj 71). Antrenor: Robert Ilyes.

Cartonaşe galbene: Moura 78 / B. Szondi 45, Makrai 67.

Arbitri: Rareş Vidican - Marius Marica, Daniel Mitruţi.