Debut de senzatie pentru Rapid pe noul stadion in Liga 1

Echipa pregatita de Adrian Mutu s-a impus de o maniera categorica in disputa cu FC Botosani, scor 3-0 (1-0), in etapa a 3-a din playout.

Jakub Vojtus a intrat in istorie ca primul marcator intr-un meci oficial pe noul stadion Giulesti, in minutul 10, cand a marcat cu latul din pasa lui Rares Ilie.

Botosaniul a trecut pe langa egalare patru minute mai tarziu, cand Horatiu Moldovan a respins in extremis cu piciorul reluarea lui Enriko Papa.

Antonio Sefer a adus linistea in randul suporterilor rapidisti care au umplut pana la refuz stadionul Giulesti cu o executie spectaculoasa din lovitura libera, in minutul 62.

Scorul final a fost stabilit de Alexandru Albu, in minutul 79, dintr-o lovitura de la 11 metri obtinuta de Alexandru Ionita.

Cu acest succes Rapid urca pe primul loc in playout, cu 29 de puncte, la egalitate cu FC Botosani.

Pentru antrenorul Adrian Mutu este al patrulea succes consecutiv pe banca giulestenilor, fostul international avand procentaj maxim pana acum.

Rapid: Moldovan – Belu Iordache, Săpunaru, Grigore, Morais – Albu, Kait – Sefer (Pănoiu ’74), Ioniţă (Dandea ’82), Ilie (Carnat ’68) – Vojtus (Bălan ’46). Antrenor: Adrian Mutu.

FC Botoşani: Pap – Ţigănaşu, Dawa, Haruţ, Braun – Papa (Roman ’74), Dican – Jaja (Tisdell ’73), Tîrcoveanu (Criciuma ’61), Mailat – Roman II (Petkovski ’82). Antrenor: Marius Croitoru.

Cartonaşe galbene: Sefer ’62, Carnat ‘90+3.

Arbitri: Adrian Cojocaru - Valentin Avram, Marius Badea - Viorel Flueran.