Debut cu victorie pentru Costel Gâlcă la Universitatea Craiova

Echipa din Bănie a câștigat cu 3-1 pe terenul celor de la Sepsi Sf. Gheorghe, în etapa a 5-a din playoff.

Așa am trăit Sepsi - Universitatea Craiova

Maldonado a deschis scorul pentru Universitatea Craiova în minutul 11 cu un șut din interiorul careului după o centrare din corner.

Din minutul 27 tabela s-a modificat la 2-0 pentru Știința după golul marcat de Ivan la pasa lui Vlădoiu din flancul drept.

Cu patru minute înaintea pauzei cei de la Sepsi a redus din diferență prin Ștefănescu dintr-o lovitură de la 11 metri.

În partea secundă Universitatea Craiova a refăcut diferența de două goluri prin Houri, scorul de 3-1 păstrându-se până la final.

Pentru Universitatea Craiova a fost primul meci cu noul antrenor Costel Gâlcă pe banca tehnică.

Echipa din Bănie urcă pe locul secund în clasament, la 11 puncte în urma liderului FCSB, cu cinci etape rămase din actualul sezon.

Caseta tehnică

SEPSI: : Niczuly - D. Ciobotariu, Kecskes, Fl. Ştefan – Oroian (Renţa 82), Alimi, Kallaku (R. Varga 75), A. Dumitrescu (Aganovic 75) - K. Varga (Safranko 64), Debeljuh, M. Ştefănescu. Antrenor: Bernd Storck.

Universitatea Craiova: L. Popescu - Vlădoiu, Maldonado, Badelj (Zajkov 87), Bancu (Ndong 73) - Al. Creţu, Mekvabishvili - Baiaram, Houri, A. Ivan (Cîmpanu 73) – J. Markovic (Koljic 63; Mateiu 87). Antrenor: Costel Gâlcă.

Cartonaşe galbene: M. Ştefănescu 38, A. Dumitrescu 54 / Bancu 24, Houri 33, L. Popescu 89.

Arbitri: Marian Barbu - Valentin Avram, Stelian Slabu.