Craiova – Viitorul 1-1. Egal pentru rivale

Echipele Universitatea Craiova si Viitorul Craiova au terminat la egalitate, scor 1-1 (1-0), intr-un meci din etapa a 18-a in CASA Liga 1.

Oltenii au deschis scorul prin fundasul Paul Papp la ultima faza a primei reprize.

Centrarea lui Cicaldau a fost transformata in gol cu o reluare spectaculoasa cu calcaiul.

Mircea Rednic a facut nu mai putin de patru modificari la pauza si mutarile au produs rezultatul asteptat de oaspeti.

Artean a egalat cu o lovitura de cap din plonjon in minutul 47 la o centrare venita din flancul drept.

Dupa minutul 70 Viitorul a pus stapanire pe joc aratand mai multa prospetime in joc.

La un adevarat asediu spre poarta lui Pigliacelli mingea a fost respinsa de pe linia portii de Nistor, faza la care oaspetii au solicitat lovitura de la 11 metri.

Craiova ramane pe locul trei in clasament si ajunge la sase puncte de liderul FCSB.

Egalul nu o ajuta nici pe Viitorul, formatie care ramane pe sapte in afara locurilor de playoff.

Craiova: Pigliacelli – Şt. Vlădoiu, Papp, M. Constantin, N. Bancu – Nistor (Căpăţînă ’80), Mateiu (Bic ’46), Cicâldău – Ofosu (Vătăjelu ’75), I. Mamut (Ivan ’46), Cîmpanu (Bărbuţ ’46). Antrenor: Corneliu Papură.

FC Viitorul: Cojocaru – R. Benzar (Dussaut ’46), Mladen, V. Ghiţă, R. Boboc – C. Matei (Gaztanaga ’46), Artean, Babunski (Ciobanu ’46) – Ely Fernandes (Măţan ’46), Luckassen, G. Ganea (Pitu ’68). Antrenor: Mircea Rednic.

Cartonaşe galbene: Mateiu ‘8, Nistor ‘79 / Boboc ’71, Gaztanaga ’78, Cojocaru ‘81.

Arbitru: Marcel Bîrsan.