Craiova urca pe doi dupa victoria cu Viitorul. Campioana fara gol de 578 de minute

Sursă foto: facebook.com/CSUCOfficial

CSU Craiova s-a impus, duminica seara, in deplasare cu Viitorul, scor 2-0, prin dubla reusita de Alexandru Mitrita, fostul jucator al formatiei lui Gheorghe Hagi. Meciul a fost live text aici.

Mitrita a deschis scorul in minutul 27 cu un sut la coltul lung dupa o gafa monumentala a lui Coman. Mijlocasul celro de la Viitorul a preluat neglijent pe piept in marginea careului si a pierdut cu usurinta in fata lui Mitrita. Acesta nu s-a bucurat dupa golul marcat impotriva fostei sale echipe.

Viitorul a avut cea mai clara sansa de egalare din prima repriza in minutul 33, insa Tucudean a ratat complet executia finala dupa o preluare foarte buna.

Dupa pauza, in minutul 57, acelasi Tucudean a irosit o alta ocazie de gol cu un sut din interiorul careului blocat de portarul Calancea.

Gazdele au presat in cautarea egalarii si Coman bifa o noua sansa pentru formatia lui Hagi in minutul 63. Patru minute mai tarziu Tucudean il intindea pe Calancea cu un sut din cadere.

Craiova a dat lovitura in minutul 71 si practic a inchis meciul prin acelasi Mitrita. Lasat singur cu portarul de o pasa peste aparare oferita de Tiago, mijocasul din Banie a finalizat cu o minge pe langa Rimniceanu.

O victorie prin care Craiova acumuleaza 15 puncte si urca pe locul doi in clasament, in timp ce Viitorul ramane cu succesul din prima etape si ajunge la 578 de minute fara gol marcat in campionat.

Viitorul: Rîmniceanu - Lopez, Ţîru, Boli, Ganea - Vînă, Mladen (Băluţă '74), Herea (Chiţu '69) - Eric (Ciclâldău '69), Ţucudean, Coman.

CSU Craiova: Calancea - Spahija (Screciu '69, Kelici (Barthe '62), Tiago, Dimitrov - Zlatinski, Mateiu, Bancu - Burlacu (Roman '82), Mitriţă, Gustavo..

Cartonaşe galbene: Boli '3, Herea '8, Coman '50 / Dimitrov '9, Spahija '36, Mateiu '60

Arbitru: Ovidiu Haţegan.