Craiova strange clasamentul la varf dupa victoria scurta cu Sepsi

CSU Craiova a castigat, duminica seara, cu 1-0 pe teren propriu intalnirea cu Sepsi Sf.Gheorghe din etapa a 24-a din Liga 1 Betano. Asa am trait Craiova - Sepsi 1-0

Unicul gol al meciului din Banie a fost marcat de brazilianul Gustavo, in minutul 62, cu un sut dintr-o lovitura libera.

In debutul meciului cei de la Sepsi, echipa cu doar doi romani in primul 11, au ratat in doua randuri deschiderea scorului.

Mai intai Mitrovic a blocat spectaculos sutul lui De Oliveira. Din cornerul rezultat Jure a trimis cu capul in bratele portarului gazdelor.

Patru minute mai tarziu a venit randul lui Rimniceanu sa se remarce la lovitura de cap a lui Mateiu, jucator care in finalul primei reprize trimitea peste poarta dintr-o pozitie favorabila.

Imediat dupa pauza, in minutul 49, Rimniceanu a blocat in extremis reluarea cu capul a lui Ferreira in urma unei faze fixe de la coltul terenului.

Craiova se apropie la sase puncte de liderul CFR Cluj si la patru puncte de FCSB, a doua clasata in ierarhia Ligii 1.

CSU Craiova: Mitrovic - Popa, Kelic, Tiago Ferreira - Martic, Mateiu, Zlatinski, Briceag – Gustavo (Burlacu ‘80), Mitriţă (Bărbuţ ’71), Băluţă. Antrenor: Devis Mangia

Sepsi: Rîmniceanu - Dalmau, Viera, Obisevac, Sato – Gorrin (Hadnagy ’76), Petrovikj - Oliveira, Tandia (Fulop ’55), Hamed – Kuku (Chiriţă ’83). Antrenor: Eugen Neagoe

Cartonaşe galbene: Zlatinski ’24, Tiago Ferreira ’31, Mateiu ’70, Kelic ’84 / Viera ’13, Oliveira ’24, Petrovikj ‘86, Fulop '90.

Meciul a fost arbitrat de Andrei Antonie.