Craiova revine de la 0-1 si castiga detasat cu Voluntari

Sursă foto: facebook.com/UCVOficial

Ultima clasata FC Voluntari a deschis scorul in Banie, dar Craiova s-a dovedit mai puternica si juvetii au invins, cu 3-1, rezultat in urma caruia au revenit pe podium in Liga 1 Betano.

Gadze a deschis scorul in minutul 11 cu o reluare din prima dupa o centrare a lui Bucurica de pe flancul drept.

Trei minute mai tarziu Vitca a impiedicat in extremis autogolul la reluarea lui Tudorie spre propria poarta, pentru ca in minutul 20 sa se opuna golului la sutul lui Mihaila.

Asa am trait Craiova - Voluntari 2-1

Voluntariul ar fi putut face 2-0 prin Tudorie scapat singur cu Pigliacelli in minutul 20, portarul italian reusind sa blocheze sutul trimis pe jos.

Craiova a egalat in cele din urma prin Koljic in minutul 26 dupa o centrare din corner. Finalizare simpla, cu capul, din sase metri pentru golul cu numarul zece al bosniacului in Liga 1 Betano.

Mitrita a adus formatia craioveana in avantaj prin transformarea unui penalty in finalul primei reprize.

In partea secunda cei de la Voluntari au ratat egalarea prin Kabasele, belgianul scapat singur cu portarul trimitand alaturi in minutul 75.

Laidouni si-a lasat echipa in zece dupa al doilea galben incasat in minutul 89, iar Craiova avea sa inchida tabela in minutul 90 prin Nuno Rocha, jucator intrat inaintea pauzei in locul accidentatului Koljic.

Craiova: Pigliacelli - Martic, Donkor, Tiago Ferreira, Bancu - Mateiu, Cicâldău, Meza (Bărbuţ '84) - Mihăilă (Fedele '76), Koljic (Rocha '45+2), Mitriţă. Antrenor: Devis Mangia;

FC Voluntari: Vâtcă-Bucurică, Armaş, Balaur, Vlad -  Laidouni, Căpăţână (Deac '70), Răuţă, Gheorghe - Gazdze (Iancu '77), Tudorie (Kabasele '54). Antrenor: Cristiano Bergodi;

Cartonaşe galbene: Mitriţă '40 / Laidouni '7, Răuţă '33;

Cartonaş roşu: Laidouni '90;

Arbitru: Adrian Comănescu.