Craiova invinge liderul CFR Cluj

Sursă foto: facebook.com/UCVOficial/

CSU Craiova s-a impus, cu 2-1, in meciul de pe teren propriu cu liderul CFR Cluj, rezultat care apropie gruparea din Banie la sase puncte de echipa din Gruia in clasament.

In ultimele secvente ale primei reprize oltenii au deschis scorul prin Baluta. Acesta a speculat iesirea la offside a defensivei oaspetilor la centrarea lui Kelic si a trimis cu capul in poarta.

Aceasta dupa ce fiecare dintre echipe isi trecusera in cont cate o ocazie de a marca.

Mai intai Arlauskis a respins in extremis sutul lui Mateiu cu exteriorul din afara careului in minutul 10.

CFR Cluj a echilibrat partida dupa un inceput dominat de Craiova si Culio rata in minutul 26 cu un sut din cadere pe langa poarta.

Mitrita a majorat avantajul Craiovei in minutul 51 cu un sut senzational din lovitura libera.

Oltenii au mai avut o bara in minutul 60 prin Baluta, dupa ce sutul lui Paun ocolise de putin poarta lui Calancea.

CFR Cluj a relansat partida prin Urko Vera un minut mai tarziu si a pus presiune pe Craiova pana la finalul meciului.

In plus, echilibrul numeric s-a rupt cu zece minute inaintea finalului, dupa ce Baluta l-a atacat fara minge pe Culio si a primit rosu direct.

CSU Craiova: Calancea - Popov, Kelici, Martici - Briceag, Zlatinski, Mateiu, Bancu - Mitriţă (Gustavo '60), Băluţă, Burlacu (Popa '77). Antrenor: Devis Mangia.

CFR Cluj: Arlauskis - Manea, Vinicius, A. Mureşan, Camora - Rus (Nouvier '85), Culio - Deac, Djokovici (Vera '61), Păun (Mailat '69)- Omrani. Antrenor: Dan Petrescu.

Cartonaşe galbene: Kelici '42, Băluţă '64, '81, Calancea '73, Bancu '80 / Arlauskis '45+1, Deac '45+2.

Cartonaş roşu: Băluţă '81.

Meciul a fost arbitrat de Istvan Kovacs.