Craiova invinge Dinamo prin golul lui Andrei Ivan

Universitatea Craiova s-a impus, cu 1-0, in derby-ul cu Dinamo, meci disputat sambata seara in etapa a 22-a din CASA Liga 1.

Andrei Ivan a marcat unicul gol al meciului in minutul 25 dupa o faza colectiva la care au mai participat Bairam si Nistor.

Un gol venit venit contrar cursului jocului dupa un inceput de partida dominat de Dinamo.

In partea secunda Craiova a fost aproape de inchiderea meciului cu trei minute inaintea finalului la patrunderea lui Bancu in careul dinamovist.

Portarul Esanu a intervenit decisiv si a respins mingea in corner.

Acelasi Esanu a retinut in doi timpi centrarea lui Ivan pentru Mamut in prelungirile partidei.

Craiova s-a impus la limita si ajunge la 44 de puncte, consolidandu-si locul trei in clasament.

Dinamo ramane la cota 25 de puncte tot mai departe de playoff.

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vătăjelu, Bălaşa, Constantin, Bancu – Nistor (Căpăţână ’76), Mateiu, Cicâldău (Papp ’90) – Cîmpanu (Mamut ’66), Ivan, Baiaram. Antrenor: Dragoş Bon.

Dinamo: Eşanu – Sorescu, Puljic, Ehmann, Radu – Nepomuceno (Achim ’81), Răuţă, Gol, Fabbrini (Mihaiu ’61) – Nemec, Gueye (Moldoveanu ’73). Antrenor: Ionel Gane.

Cartonaşe galbene: Bancu ’23, Ivan ‘90+3 / Nepomuceno ’37, Ehmann ’77, Sorescu ‘90+3.

Arbitru: Florin Andrei.