Craiova face instructie cu Poli Iasi intr-un meci cu sapte goluri

A fost ploaie de goluri sambata seara in Copou intre Poli Iasi si Universitatea Craiova, intr-un meci din etapa a 25-a in Liga 1.

Asa am trait Poli Iasi - Craiova

Echipa din Banie s-a impus, cu 5-2, dupa ce la pauza conducea cu un categoric 3-0.

Craiova a deschis scorul prin Nitu in minutul 10. Acesta a finalizat cu un sut pe jos din marginea careului.

Cicaldau a majorat avantajul juvetilor in minutul 16 dintr-o lovitura de la 11 metri.

Balasa avea sa faca 3-0 pentru Craiova in minutul 22 dupa un corner de pe partea stanga in directia de atac.

In minutul 28 portarul gazdelor Tirnovanu a limitat proportiile scorului la sutul lui Cicaldau din lovitura libera.

Poli Iasi a revenit puternic in partea secunda marcand de doua ori prin Frasinescu (52) si Manuel de Irondo (69).

Craiova a dominat finalul meciului si a inchis practic partida prin reusitele lui Bancu (80) si Koljic (88), cu mentiunea ca reusita celui din urma a fost dintr-o pozitie de offside.

Echipa din Banie acumuleaza 46 de puncte si se apropie la o victorie distanta de liderul CFR Cluj.

Poli Iasi ramane pe locul 12 in clasamentul din Liga 1, pozitia care la finalul sezonului duce la barajul cu echipa de pe locul trei in liga secunda.

Poli Iaşi: Târnovanu – Grădinaru, Klimavicius, Frăsinescu, Şerban – Breeveld (De Iriondo ’59), Passaglia – Luis Soares, Omoh (Cristea ’70), Chacana (Horşia ’46) – Luckassen. Antrenor: Mircea Rednic.

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Bălaşa, Cosic, Bancu – Nistor, Mateiu, Cicâldău – Bărbuţ (Martic ’83), Niţu (Koljic ’35), Ivan (Vătăjelu ’67). Antrenor: Corneliu Papură.

Cartonaşe galbene: Luckassen ’40, Platini ’45, Şerban ’61, Frăsinescu ’65, De Iriondo ’73, Klimavicius ‘86 / Bancu ‘43.

Arbitri: Cătălin Popa – George Florin Neacşu, Imre-Laszlo Bucsi – Cătălin Buşi.